„Laipni lūgti!”-parasti aicina viesu mājas saimniece, vedējmāte vai kāda cita atbildīgā persona, kurai ir uzticēts šis atbildīgais process, viesu sasēdināšana pie kāzu galda un mielasta uzraudzība.
Kāzu mielasts ir viens no visatbildīgākajiem procesiem, jo tieši to kāzu viesi atcerēsies visspilgtāk, lai cik paradoksāli nebūtu, kāzu kleitas izskats paliks otrajā plānā.
Kāzu mielasta galda noformējums ir iepriekš jāsaskaņo ar saimniekiem, kas šo galdu uzņemas uzraudzīt. Necentieties to atstāt viņu kompetencē, iepriekš nepārrunājot atsevišķas detaļas, sākot ar galda karšu izvietošanu, salvešu pieejamību, trauku tīrības uzraudzību un citām niansēm, lai nesanāk domstarpības jau sēžot pie galda un baudot ēdienus un dzērienus.
Par viesu sasēdināšanu pie kāzu galda arī iepriekš izrunā ar galda klājējiem. Vispirms jāatceras, ka pie galda tiks sēdināti pirmie viesi, tik pēc tam vedēji un jaunais pāris. Jaunajam vīram jaunā sieva vienmēr sēž sirds pusē. Arī vecākiem un vecvecākiem vietas paredzētas tuvumā- tieši pretī vai blakus.
Galda dāma.
Par „galda dāmu” pēc senas tradīcijas tiek saukta sieviete, kas pie viesību galda sēž vīrietim LABAJĀ pusē. Sai sievietei kungs pievērš īpašu uzmanību:
Ja dāma no galda pieceļas, arī vīrietis dara to pašu;
Viņai apsēžoties un pieceļoties, palīdz pārvietot krēslu;
Ja nav apkalpojošā personāla, viņai piedāvā ēdienus un ielej dzērienus;
Galda dāma ir pirmā, ar kuru saskandina glāzi;
Galda dāma ir pirmā, kuru ielūdz uz deju;
Kāzu galda kartē viesa vārdu ieteicams rakstīt no abām pusēm - tā tas būs izlasāms arī
pretējā pusē sēdošajam. Kāzu galda karti novieto individuālā šķīvja augšpusē - iestiprinātu
īpašā statīvā vai atbalstītu pret glāzi. Viesi kāzu galda kartes nekad nepārvieto atbilstoši
savām vēlmēm!
Vispārējie kāzu galda klājuma noteikumi.
Katra viesa individuālajai vietai pie galda tiek paredzēts apmēram 60 līdz 80cm;
Ja dzērienu pudeles tiek servētas uz galda, tās novieto vīriešiem pie labās rokas;
Elegantāk izskatīsies kāzu galda klajums, kurā izmantotas auduma salvetes;
Tradicionāli kāzu galda rotājumi ir ziedi un sveces, tos izvieto apmēram uz astoņiem cilvēkiem - vienu;
Kāzu ziedus vajadzētu izvēlēties ar neitrālu smaržu, jo nereti ziedu smarža sajaucoties ar ēdiena smaržu var negaidīti nepatikt;
Ja netiekat pie kāda noskatīta ēdiena vai dzēriena, nav ieteicam liekties pāri galdam, bet gan laipni palūgt, lai tos jums pasniedz, kāds, kuram to ir ērtāk izdarīt;
Pie galda sēžot kāzu dienas vedējiem ir jāievēro tostu uzsaukšana secīgi starp ēdienreizēm, neatraujot viesus no otrās karotes baudīšanas, bet gan ļaujot viesiem paēst, remdējot pirmo izsalkumu.
Tāpat arī pārējiem viesiem vajadzētu sekot līdzi ēšanas intensitātes ierobežojumiem, netraucējot vienam otru.
Bet pirms pirmās glāzes pacelšanas viens no vedējiem saka uzrunu, kurā vēršas pie jaunā pāra, apcerot notikušā būtību un nozīmi viņu turpmākajā dzīvē, atgādinot kaut ko interesantu no abu biogrāfijām vai tamlīdzīgi.
Kāzu mielasts ir kā sabiedrotais, tas noteikti ir jāiepazīst pirms sēšanās pie galda, tai skaitā būtu vēlams pat nobaudīt paredzētos ēdienu, uzzīmēt shēmu kādā tiks sēdināti viesi pie galda, kas atradīsies uz/zem galda, jāpārdomā ik, katra nianse, lai sabiedroto varētu arī nākamreiz ietikt kādam vēl laimīgajam pārim, un šim pārim nekautrējoties teikt- „Laipni lūgti!”
Laipni lūgti pie kāzu mielasta galda!
Pievienot komentāru: | * obligāti jāaizpilda |