Sākums > Kāzu Raksti

Kāzu glāzes kā nevienam

Kāzas parasti ir īpašs notikums, kas vieno divus mīlošus cilvēkus, tās ir jaukas atmiņas, ko gribas saglabāt lietās un fotogrāfijās. Līdz ar to arī viesiem un vedējiem nākas domāt par dāvanām, kas iepriecinātu un arī paliktu kā jauka piemiņa jaunajam pārim. Bieži vien steigā nepaliek laika izgatavot dāvanu ar savām rokām. Tādēļ atliek vien uzticēt to amata meistariem. Arvien vairāk cilvēki novērtē mākslinieku veidotas lietas – ar rokām darinātas kartiņas, suvenīrus, izšuvumus, apgleznotus traukus. Pasūtīta lieta pie amatnieka vien liecina, ka dāvinātājs jau laikus ir gatavojies un domājis, lai dāvana būtu īpaša. Salīdzinoši jauns piedāvājums no amatnieku puses ir apgleznoti stikla un keramikas trauki. Trauku apzīmēšana nenāk no latviešu senajiem amatiem, bet ir īpaši radusies mūsdienās ar jauniem rakstiem uz zīmējumiem šodienas pieprasījumam.

Tā kā kāzās vienmēr jaunais pāris saskandina šampanieša glāzes, tās var veidot īpašas, lai paliek piemiņai. Tās var apgleznot ar visdažādākajiem zīmējumiem, kā, piemēram, baloži, sirdis, ziedi, lācīši, pelītes... Lai ko jūs izvēlētos, glāzes būs īpašas un neatkārtojamas, jo gleznotas ar sirdi un roku. Tās nebūs lielveikala produkcija, jo amatnieka gatavotas.

Vasara ir laiks, kad apgleznotās kāzu glāzes ir īpaši pieprasītas. Pie amatnieka pasūtītā lieta atšķiras ar to, ka to var piemērot katra pāra gaumei. Māksliniece Ginta Barisa nodarbojas ar stikla trauku apgleznošanu otro gadu. Viņa stāsta, ka pasūtot glāzes visbiežāk dāvinātāji izvēlas baltus baložus, kas izsenis ir kā miera un mīlestības simbols. Tomēr ir pāri ar ekstravagantāku gaumi un viņiem dāvinātāji izvēlas melni sarkanus mīlniekus vai košus ziedus. Ir pāri, kuri visiem zināmi kā īpaši mīļi cilvēki, tad skaidrs, ka viņiem vislabāk piestāvēs mīļas pelītes. Protams, uz glāzēm tiek rakstīti jaunā pāra vārdi un arī kāzu datums. Tieši tādēļ veikalā šādas glāzes nopērkamas nebūs, jo gatavotas katram individuāli. Dažkārt dāvana uz kāzām neaprobežojas tikai ar glāzēm, tām var pieskaņot pokālu, šķīvi vai vīna karafi, šampanieša pudeli ar tādu pašu zīmējumu. Un kāpēc gan neuzdāvināt arī jaunā pāra vecākiem trauku ar īpašās dienas datumu un simboliku. Viņiem tā arī ir neaizmirstama diena. Citreiz pat jaunais pāris negaida, kad viņiem kāds uzdāvinās šādas glāzes, bet atnāk un pasūta paši sev un vēl līdzīgas dāvanas vecākiem.

Pati glāžu apgleznošana nav sarežģīts process, bet ir vajadzīgs, lai roka pierod pie slīdošā materiāla un nedreb velkot smalkās līnijas. Ja kāds vēlas pats pamēģināt gleznot, tad māksliniece iesaka nopirkt speciāli stiklam paredzētu krāsu un sākt gleznot uz parastām burciņām, kurās pēc tam varēs bērt miltus un putraimus. Sākumā trauki tiek notīrīti no taukiem un putekļiem ar tam paredzētu līdzekli. Pēc tam notiek gleznošana ar kontūrkrāsu, ar kuru zīmē tikai kontūru, kad tā nožuvusi, aizpilda ar pildījuma krāsu. Atkarībā kādu zīmējumu vēlaties. Otas jāizvēlas sintētiskās, kvalitatīvas, ar smalku galiņu. Katra krāsas kārta ir jānožāvē līdz pat 1 stundai līdz klāj nākamo toni, ja negrib, lai izsmērējas. Kad zīmējums gatavs to liek krāsnī un karsē aptuveni 160 grādos, atkarībā no tā kādas krāsas izmantojāt.

Jāatceras tas, ka pasūtot glāzes pie amatnieka, tas jādara savlaicīgi, vismaz nedēļu iepriekš, lai būtu droši, ka būs laicīgi gatavas. Cenas par apgleznotu glāzi pie dažādiem meistariem arī ir dažādas, tās svārstās no 5 Ls līdz pat 15 Ls par ļoti filigrānu darbu.

Neskatoties uz to vai šampanieša glāzes būsiet paši apgleznojuši vai uzticējuši māksliniekam, tās paliks mīļai piemiņai vēl daudzus, daudzus gadus. Rotās ģimenes interjeru un, kas zin varbūt noderēs, ja gadījumā vīrs atkal piemirsīs kāzu gadadienas datumu.Māksliniece Ginta Barisa,
E-Pasts: [email protected]
Tel.: 26400559
Pievienot komentāru:* obligāti jāaizpilda
Vārds: * E-Pasts:
Komentārs: *
Ja nevar izlasīt, spied te
Pārbaudes Teksts: *

līvuks
Esmu mēginājusi apglesnot, bet pēctam tā krāsa nomazgājās...
Bet ja vienai dienai ar vārdiem, tad jau der :D