Sākums > Kāzu Raksti

Kāzu apsveikumi un ielūgumi

Sākot organizēt kāzas, jāsāk domāt par ielūgumiem – kāzu vēstnešiem. Kāzu ielūgumi nav tikai ietvars rakstiskam uzaicinājumam, tie atspoguļo precinieku gaumi un netieši var norādīt uz svinību lielumu un greznumu, piemēram, saņemot ļoti greznu un izsmalcinātu ielūgumu, viesi intuitīvi nojautīs, ka uz kāzām ir pamatīgi jāsapošas. Ielūgumi var būt arī vienotā stilā vai krāsu gammā ar svinību vietas noformējumu vai jaunā pāra apģērbu – it īpaši, ja klasiskās balti melnās toņu gammas vietā ir izvēlētas kādas košākas krāsas vai krāsu akcenti.
Svarīgi, ka kāzu ielūgumi jānosūta vai jāatdod laicīgi – vislabāk jau mēnesi iepriekš. Taču gadījumos, kad laulības paredzētas darba dienā, ielūgumus vajadzētu nosūtīt vismaz divus trīs mēnešus ātrāk. Vislabāk šādā situācijā būtu pusgadu pirms kāzām nosūtīt lakoniskus ielūgumus, kas Amerikā izplatīti ar nosaukumu “save the date” - tajos nenorāda ne precīzu svinību vietu, ne laiku, tikai norāda datumu, lai viesi var laikus ieplānot brīvu dienu. Tādā gadījumā tradicionālos ielūgumus var nosūtīt apmēram divas nedēļas pirms kāzām.

Ielūgumus precinieki var darināt paši, var pasūtīt māksliniekam un var arī izgatavot sadarbojoties ar mākslinieku. Bieži vien pārim gribas piedalīties ielūgumu izgatavošanas procesā, lai ielūgumi būtu personiskāki, taču visu izdarīt pašiem nav iemaņu un patiesībā nav arī vajadzības.

Sākumā pārim jāvienojas par aptuveno ielūgumu stilu. Varbūt patīk kāds ielūgums no citām kāzām vai internetā atrasts paraudziņš, bet var arī būt, ka pašiem ienāk prātā kāds variants – jebkurā gadījumā jāparāda un jāpastāsta māksliniekam savas vēlmes, lai var izgatavot skices un vienu vai vairākus paraudziņus. Kad ideja ir skaidra, tad jāizvēlas materiāli. Papīru es vislabprātāk izvēlos kopā ar jauno pāri, jo ir ļoti daudz dažādu variantu, kas atšķiras ne tikai ar krāsu un faktūru, bet arī ar cenu. Citi materiāli ir brīvs domas lidojums – lentītes, pērlītes, auduma vai papīra ziedi, fotogrāfijas, dažādi zīmējumi, gredzenu imitācijas... Variantu ir ļoti, ļoti daudz, taču ne visi ir iespējami, ja ielūgumus sūta pa pastu. Ja ielūgumus nodod katram viesim personiski, tad var nedaudz izdekorēt arī aploksnes, izmantojot kādu akcentiņu - līdzīgu kā ielūgumos.

Būtisks ir arī ielūguma teksts – tam jābūt īsam un konkrētam, bet reizē arī svinīgam. Uzskatu, ka mūsdienās, kad ir pieejami tik dažādi drukātā teksta stili, nav nepieciešamības rakstīt ielūgumus ar roku. Ērtības labad ar roku var ierakstīt viesu vārdus un personiskumam pašiem parakstīties. Ja tomēr pāris vēlas, lai ielūgumi būtu rakstīti ar roku, tad es ieteiktu rakstīt pašiem – lai arī māksliniekam varbūt sanāktu glītāk, tas nekad nebūs tik personiski un mīļi.

Savukārt kāzu viesi dažkārt vēlas pasniegt jaunlaulātajiem īpašu, ar rokām darinātu apsveikumu, kuram nav otra identiska un kurā mākslinieks ir ielicis drusciņ savas labās domas – gluži kā audēja ausdama segu.

Pēc būtības kāzu apsveikumi ir ļoti līdzīgi kāzu ielūgumiem gan stila, gan materiālu izvēles ziņā. Ir gadījumi, kad apsveikumu pieskaņo ielūgumam, piemēram, ja ielūgums ir ar kādas svešzemju kultūras elementiem vai arī kāzas plānotas pie jūras un ielūgumā izmantoti gliemežvāku vai kādi citi jūras motīvi. Tāpat apsveikumu var pieskaņot jaunlaulāto būtībai un stilam vai pat savam tērpam. Ja precas radoši cilvēki, tad apsveikuma kartiņu var izgatavot kā greznu grāmatzīmi ar precinieku iniciāļiem, viņu portretiem vai karikatūrām. Izvēloties zīmēt ziedu vai citus dabas motīvus, es parasti noskaidroju, kāda ir to simboliskā nozīme, lai apsveikums ir ne tikai skaists, bet arī pauž labos vēlējumus.

Ja plānots dāvināt naudiņu, tad var izgatavot apsveikumu, kurā naudu ērti ievietot. Vienkāršs un elegants variants ir apsveikuma iekšpusē izveidots nodalījums naudiņai. Ja vēlas ko netradicionālu, tad var, piemēram, naudu satīt rullītī un piestiprināt uz apsveikuma ar lentīti kopā ar citiem rotājumiem.

Leonardo da Vinči ir teicis: “Gleznojums ir dzeja, kas ir vairāk redzama nekā jūtama, un dzeja ir gleznojums, kas ir vairāk jūtams nekā redzams.”

Domas lidojums ir neierobežots un neapstādināms. Nebaidieties no savām idejām – uzticiet tās māksliniekam un kopīgiem spēkiem Jūsu kāzu ielūgumi vai apsveikums, ko dāvināsiet, būs skaists un oriģināls Jūsu domas un mākslinieka profesionālā viedokļa kopdarbs.

Maija Galeniece
tālr.: 26540978
e-pasts: [email protected]
www.MGidejas.webs.com
Pievienot komentāru:* obligāti jāaizpilda
Vārds: * E-Pasts:
Komentārs: *
Ja nevar izlasīt, spied te
Pārbaudes Teksts: *