Kāzu jautrība vislielākajā mērā ir atkarīga no vedējiem un viņu izdomas, kā arī pašiem kāzu viesiem – vai visi iejūtas kompānijā un atraisās. Jo tad, ja visi jūtas labi, arī visparastākās atrakcijas var izvērsties līdz ārprātam smieklīgas, bet pēdējās muļķības paliks atmiņā uz visu mūžu. Izlasi šīs idejas un izmanto tās tā, kā aprakstīts, vai arī pielāgo tās savām vajadzībām!
KAD…
…jaunais pāris dodas “mazajā ceļojumā”
Pēc ceremonijas jaunais pāris parasti dodas kaut kur kopā ar vedējiem: pāri tiltiem, rakstīt novēlējumus, braukt Pēterbaznīcas tornī (vai jaunajā Hansabankas ēkā), slīcināt netikumus un lasīt naudiņu ārā no rīsiem. Pamēģiniet arī kaut ko interesantāku!
Saskanīgai dzīvošanai
Jaunlaulātajiem iedod divus ar lentīti sasietus zvaniņus. Viņiem tie jāuzmet pašu nolūkotajā kokā, lai tie stingri ieķertos un tur paliktu. Reti kuram tas izdosies ar pirmo mēģinājumu. Tāpēc katru reizi, kad zvaniņi nokrīt, abiem jāpasaka mīļvārdiņš, kurā ģimenes skandālu gadījumā uzrunās savu otru pusi.
Svarīgās atslēgas
Ja vēlaties atrakcijas ar atslēgām (parasti tās karina pie tilta margām), nododiet jaunās ģimenes pārziņā necaurspīdīgu maisiņu ar mazām atslēdziņām. Jaunais pāris pēc kārtas vilks tās ārā un uzzinās, kuras atslēgas pie kā glabāsies: “Seifa atslēga”, “Pieliekamā atslēga”, “Bāra atslēdziņa”, “Mašīnas atslēgas” utt. Protams, atsevišķai atslēdziņai jābūt arī laimei, veselībai, uzticībai un TV pultij.
Mīlestības putni
Vietā, kur ziedlapiņu taka no kāzu auto aizved pie puķēm rotāta būrīša, jaunos sagaida balti baloži. Putnus palaiž debesīs ar vēlējumu atrast mīlestību visiem tiem, kas viens otru vēl nav satikuši, bet tiem, kas ir kopā, nekad nešķirties.
Gaišreģes vīzijas
Vedējiem jāsarunā jaunajam pārim nepazīstama dāma, kas kaut kur vienkārši “uzrastos”. Tā būs gaišreģe, kas nostāstīs jaunajai ģimenei vislabvēlīgāko nākotnes prognozi (vēlams, smieklīgu). Tāpat viņa var ieteikt, kādi savaldzināšanas paņēmieni visefektīvāk iedarbotos uz laulāto draugu, ko vīram darīt, ja sieva nekādi neklausa utt.
Liekam punktu
Līgavai tiek iedots viens lats, kuru viņa tūlīt pat tuvākajā veikalā var iztērēt pēdējam bezjēdzīgajam pirkumam, domājot tikai par savām vēlmēm, bet līgavainis saņem sarkanu rozi, kas jāuzdāvina kādai nejauši pretī nākošai meitenei – šī ir pēdējā sarkanā roze, kuru viņš dāvina kādai citai, nevis sievai.
Pret šķiršanos
Jaunajai sievai un vīram katram tiek iedota sauja ar dažādu valstu monētām – pēc iespējas dažādākām. Viņi tās reizē pār kreiso plecu iemet ūdenī. Šķirties viņi varēs tikai tad, kad tās kopā būs atkal savākuši un izdalījuši uz pusēm – kā kāzu dienā.
KAD…
…viesi gaida jauno pāri
Kamēr jaunais pāris izklaidējas kopā ar vedējiem, nebūtu labs tonis par viesiem nelikties ne zinis. Parūpējies, lai bez vedējiem kompānijā būtu kādi jautrīši/aktīvisti, kas organizē izklaides, kamēr nevar sēsties pie galda.
Kārā zoba dārgumi
Katram pārim vai ģimenei tiek izsniegta speciāla karte ar kontrolpunktiem “Pīrādziņa smaids”, “Augļu mikslis”, “Limonādes Džo”, “Desas ripuļi un kartupeļu virpuļi” un tamlīdzīgi – atbilstoši katrā vietā noliktajam cienastam, kas paslēpts meijās, neievērojamās un grūti aizsniedzamās vietās, arī ārpus mājas – atkarībā no iespējām un izdomas. Kārumiem visos kontrolpunktos pievienota zīmīte “Nobaudi!” un speciāls zīmodziņš (var izlīdzēties arī ar vienkāršu attēlu, kas jāpārzīmē uz kartes), kas apliecinās, ka ciemiņš tiešām atradis konkrēto vietu. Sekojot precīzām norādēm, viesi remdē izsalkumu ar uzkodām un reizē iepazīstas ar kāzu norises vietu, jo kartē ieraugāms nama un apkārtnes plānojums. Īpaši šī kārumu meklēšana patiks bērniem.
Sudrabkāzu bilde
Ciemiņiem ir iespēja uzzīmēt (uzgleznot), kādu viņi iztēlojas jauno pāri pēc divdesmit piecu gadu kopdzīves. Kāda būs māja, kurā mitināsies ģimene, cik būs bērnu – tas katra darba autora ziņā! Bildes novieto iepriekš sagatavotos vākos. Labāko zīmētāju noskaidros vakara gaitā, kad jaunais pāris izvēlēsies uzvarētāju.
Mans mazais foto
Līgava un līgavainis starp savām bērnības bildēm iejaukuši aizlienētas vienaudžu bērnības fotogrāfijas. Sanumurētas tās uzlīmētas uz lielformāta lapām. Jo vairāk un jo smieklīgāki uzņēmumi, jo labāk! Viesiem nu jāatmin, kurās bildēs ir jaunais pāris. Otrs uzdevums – jaunie jāatrod kopbildēs no skolas laikiem, kur sejiņas ir sīkas jo sīkas. Šī konkursa balva – atsevišķa atraktīva fotografēšanās kopā ar jauno pāri pirms pusnakts!
Jauno tests
Jaunais pāris izveidojis fototestu, kur atbilžu varianti redzami bildēs, bet viesiem jāuzmin, kurš tad ir īstais. Jautājumam “Kur viņi iepazinās?” seko trīs līdz pieci varianti – vienā fotogrāfijā redzama vieta, kur abi tiešām iepazinās, citās – pludmale, trolejbusa pietura, benzīntanks utt. Jo asprātīgāki nepareizie varianti, jo lielāks būs minētāju azarts! Citi jautājumi var būt par bērnības mājdzīvnieku, mīļāko rotaļlietu, nodomāto tuvākā laika pirkumu, katra tīkamāko dziedātāju, aktrisi utt.
Čaklās rociņas
Dažādu cilvēku ar roku rakstītu teikumu jūklī (tie sagriezti daļās – pa diviem trim vārdiem un haotiski izlikti uz paplātes, kur minētāji var strēmeles ar vārdiem kombinēt kā puzli) ir jāatrod ar līgavas un līgavaiņa roku rakstītie – kaut kas simbolisks un viņiem īpašs.
Kāzu avīze
Tā ir jautra kolāža, kurā izmantoti oriģināli virsraksti no preses izdevumiem un fotogrāfijas, kur jaunlaulāto sejas rotā dažādu slavenību vai pikantās situācijās pieķertu ļaužu augumus. Attiecīgie virsraksti asprātīgi pieskaņoti bildēm. Pilnīgam dokumentālajam efektam avīzes “galviņa” tiek pielīmēta tieši kāzu dienas rītā – tātad avīze iznāk ar svinīgā notikuma datumu! Viesiem, iepazīstoties ar šo vedēju sarūpēto izdevumu, atstāta vieta sludinājumu un atsauksmju pierakstīšanai. Te arī pievienota runu teicēju liste un vakara programmas svarīgākie punkti, kā arī cita informācija viesiem.
KAD…
…svinības notiek jau visiem kopā
Īstā jautrība sākas tad, kad jaunais pāris atgriezies no mazā ceļojuma un vakariņas ieturētas. Tās organizēšanu uzņemas vai nu paši vedēji, vai arī jaunā pāra draugi un draudzenes.
Kā viņus sauca?
Vispārēju jautrību izsauks pie kāzu nama durvīm saspraustos balonos (zilos un sarkanos) ievietotas zīmītes ar vismaz 10 dažādiem vārdiem, arī iesaukām un atpazīstamām personām (Laimrots, Džūda, Britnija, Millija, Pelmenītis, Garais, Runčuks utt.), starp kuriem ir arī līgavas un līgavaiņa vārdi. Tie ir “bijušie” un viens “īstais”. Jaunajiem jāplēš pušu baloni un jānolasa zīmītē rakstītais, līdz izkrīt mīļotā vārds. Tad tiek rezumēts, kuram ātrāk izdevies savu otru pusīti atrast, turklāt vajag apjautāties, kas tad īsti līgavainim bijis ar Britniju? Ar labu humora izjūtu apveltītie nepaliks atbildi parādā.
Bērnu birums
Tiek izspēlēta savdabīga “Rūgts – salds!” spēle, kura līdzinās “Auksts – karsts!” principam: jaunajiem jāmeklē pagalmā apslēpti aptuveni 7 sainīši ar mazuļu cepurītēm. Kādā sainītī var ielikt pat divas – tas nozīmē, ka dzims dvīņi. Ja pāris tuvojas slēpnim, viesi sauc “Salds!”, ja attālinās, tad “Rūgts!” un viņiem pēc katra nepareizajā virzienā spertā soļa jāsaskūpstās.
Īpašie parametri
Lai sēdēšanu pie galda padarītu lustīgāku, tiek pasniegta iesaiņota dāvana. To var iedot, piemēram, sievasmātei. Viņa nolasa uz dāvanas rakstīto norādi: “Kungam ar skaļāko balsi.” Vīrieši nu sacenšas, pa vienam uzgavilējot vai noskandējot kādu frāzi. Uzvarētājs noplēš iesaiņojuma kārtu, taču tur ir nākamā norāde: “Dāmai ar dziļāko dekoltē.” Tā kastīte ceļo vēl arī pie meitenes ar saulaināko smaidu, pie puiša ar muskuļainākajām rokām utt. Visbeidzot uz pēdējās iesaiņojuma kārtas ir nepārprotama norāde – “Jaunajam pārim”. Kastītē var ielikt jebkuru piemērotu dāvanu – sveci sirsniņas formā, sirds veida dekoru vai šokolādes sirdi.
Katram pa bučai
Tiek izveidotas divas komandas, kurās pamīšus sastājas sievietes un vīrieši. Tikai ar mutes palīdzību vienam komandas dalībniekam jānodod tālāk plastikāta kartīte, kas turas pie lūpām, pateicoties ievilktajai elpai. Tā nu dalībnieki sparīgi elpo, līdz karte aizceļo līdz galam. Pārsteigums – šoreiz ar elpu atsvaidzinošām dražejām tiek apbalvoti zaudētāji!
Rokas augšā!
Viesi sadalās pāros. Sievietei tiek ar auklu sasietas rokas, vīrietim nu jāmetas uz ceļiem un ar zobiem mezgls jāatraisa. Uzvar pāris, kas to izdara ātrāk. Protams, arī jaunais vīrs un sieva piedalās sacensībā.
Meklē biksēs!
Divās komandās pamīšus stājas vīrieši un sievietes. Sievietei iedod citroniņu, kas jāizbīda cauri partnera bikšu starām – pa vienu iekšā, otru ārā, cauri bikšu audumam virzot augli vispirms uz augšu, tad leju. Vīrietis nodod citronu tālāk nākamajai sievietei, kas turpina sacensību, līdz uzvarētājs noskaidrots.
Lūdzu, aizdod
Puišu un meiteņu komandas (katrā pa apmēram 3 cilvēkiem) dodas aizlienēt no citiem viesiem, kas nepiedalās spēlē (muzikantiem, saimniecēm, kaut pie kaimiņiem!) dažādas pretējam dzimumam piederošas lietas – cepures, brilles, jostas utt. Uzvar komanda, kas pirmā atgriežas starta vietā pilnā aizlienēto lietu ekipējumā. Līdzīgi var arī pārbaudīt līgavas un līgavaiņa modrību: viņiem aiz muguras kāzu viesi samainās aksesuāriem, pat apģērba gabaliem. Jaunajiem nu jāatmin, kurš ko no cita paņēmis. Kļūdīšanās maksā ķīlu, kuru izpirkšanu var rīkot jau pēc pusnakts.
Lasi ar muguru
Katram spēles dalībniekam vīrietim aiz muguras nostājas sieviete. Viņa saņem lapiņu ar diezgan garu vardu, kas saistīts ar precēšanos, piemēram – bildinājums, laulībriņķis, vīratēvs, ceremonija utt. Sieviete ar pirkstu uz vīrieša muguras pa burtam raksta vārdu, viņam tas jānosauc. Kurš pāris sapelna visvairāk punktu par pareizi un ātri atminētiem vārdiem, tiek pie balvas. Šai atrakcijai ir jautra variācija, ja svinēšana notiek pirtī – tad ar kosmētikas zīmulīšiem otram neredzamā vietā zīmē ātri nomazgājamo “tetovējumu”. Tam, uz kura ādas tiek zīmēts, jāatmin, kas bildē attēlots.
Jautrības uzkurināšanai
Katrai no minētajām kāzu atrakcijām un spēlēm ir iespējamas variācijas.
Liekot lietā izdomu, arī rotaļas ar tausti (vīram aizsietām acīm jāatrod, kuras ir viņa sievas kājas, sieva aizsietām acīm meklē 10 pie līgavaiņa apģērba piestiprinātus knaģus, lai gan to tur ir tikai 9) būs iederīgas kāzu kopnoskaņā. Monētu, kas samaisītas ar putraimiem, smelšana ar karotītēm no bļodiņas, lai noskaidrotu, kurš ģimenē būs maka glabātājs, ir tradīcija, kas neapnīk. Un arī laulāto pienākumu dalīšanu, nejauši izvēloties kādu no baloniem ar tajos ievietotām zīmītēm, jaunais pāris un ciemiņi piemin ar prieku. Šī atrakcija no formālas var pārvērsties patiesi smieklīgā, ja ierastās zīmītes “Traukus mazgāšu es” vai “Uz krogu iešu es” nomainīsiet ar oriģinālākām: “Krustdūrienā izšūt mācīšos es”, “Pēc ballītēm attiecības ar negulējušajiem kaimiņiem kārtošu es”, “Roku uz valsts politiskā pulsa turēšu es”, “Intelektuālo potenciālu ģimenē vairošu es” – un tā tālāk, pielāgojot tos jaunā pāra raksturam, interesēm, ieradumiem un humora izjūtai.